Gultas veļas kopšana.

Auduma sastāvam ir ļoti būtiska nozīme, jo, zinot auduma sastāvu, Jūs varat to pareizi kopt, līdz ar to stipri pagarināt gultas veļas kalpošanas ilgumu. Viena un tā paša materiāla auduma struktūra un kvalitāte mēdz atšķirties atkarībā no auduma aušanas un diega apstrādes veida.

Gultas veļa būtu jāmaina ne retāk kā reizi nedēļā. Netīro veļu glabājiet sausā vietā ar labu ventilāciju, lai nerastos nelāga smaka vai pelējums. Segas konvertus un spilvendrānas pirms mazgāšanas izgrieziet uz kreiso pusi un ar suku iztīriet stūrus, kur mēdz sakrāties putekļi. Jaunu gultas veļas komplektu, izgrieztu uz kreiso pusi, vēlams pirms lietošanas izmazgāt.

Dabīgo audumu izstrādājumi pēc mazgāšanas var sarauties par 2–6 %. Gultas veļas kopšanas nosacījumi:

1. Jāizpēta visi mazgāšanas un kopšanas rekomendējošie uzraksti un simboli uz etiķetes. Pamatojoties uz tiem, veļa jāsašķiro pēc krāsām, netīrības pakāpes un ieteicamā mazgāšanas režīma. Noteikti nav ieteicams kopā mazgāt izstrādājumus no dabīgajiem audumiem un poliestera.

2. Jāizmanto audumam un mazgāšanas veidam atbilstošs veļas pulveris ar pēc iespējas mazāku balinošo vielu sastāvu. Stingri jāievēro uz puzvera iepakojuma norādītās dozēšanas un citas lietošanas prasības. Nekad ekonomijas nolūkos vai ar vēlmi pastiprināt mazgāšanas iedarbību nejauciet kopā dažādu veļas pulveru atlikumus.

3. Mazgāšanai ar rokām izmantojiet ziepes vai universālos mazgāšanas līdzekļus. Ja pēc mazgāšanas ar pulveri veļu vēl gribat mazgāt ar ziepēm, dariet to tad, kad sintētiskais mazgāšanas līdzeklis ir pilnībā izskalots.

4. Netīru veļu pirms mazgāšanas var mērcēt. Traipi uz veļas jau pirms mazgāšanas jāapstrādā saskaņā ar rekomendācijām konkrētajam auduma veidam.

5. Veļas mašīnas tvertnei jābūt 50 % pilnai, lai nodrošinātu saudzīgu un efektīvu mazgāšanu.

6. Tūlīt pēc mazgāšanas gultas veļa jāizžāvē. Ja žāvēšana tiek veikta veļas mašīnā, jāizmanto delikātais režīms. Ja veļu žāvēsiet ārā, saulē, tā jāizgriež uz kreiso pusi, lai neizbalētu.

7. Veļa jāgludina tad, kad tā ir vēl nedaudz mitra. Izstrādājumi ar izšuvumiem jāgludina no kreisās puses. Mūsdienās daudzi speciālisti iesaka izvairīties no veļas gludināšanas un cietināšanas gan laika taupīšanas, gan veļas kvalitātes saglabāšanas nolūkos.

LINS

Linu, jo vairāk mazgā, jo mīkstāks tas kļūst. Linu ieteicams mazgāt lielā ūdens daudzumā, jo tam piemīt īpašība absorbēt šķidrumu. Vislabāk linu ir mazgāt saudzējošā režīmā, ievērojot mazgāšanas temperatūru, kas norādīta pievienotajā instrukcijā. Baltam linam var izmantot mazgāšanas līdzekli ar balinātāju bez hlora. Ja nepieciešams no lina auduma iztīrīt traipu, pirms mazgāšanas pamērcējiet to vēsā, nedaudz ziepjainā ūdenī. Traipu neberziet – krāsots lins tādējādi var zaudēt krāsu.

ZĪDS

Zīdu mazgā ar rokām siltā ūdenī un ne ilgāk par piecām minūtēm, izmantojot audumam atbilstošu mazgāšanas programmu, veļas mašīnā ar saudzējošu mazgāšanas līdzekli vai ķīmiskajā tīrītavā. Drīkst nedaudz pieliet etiķi – tas atjaunos krāsas spilgtumu. Audumu pēc mazgāšanas tikai nospiež, bet neizgriež. Zīdu var sabojāt gaisma, spirtu saturoši produkti un burzīšana, kamēr tas ir mitrs. Zīdu nedrīkst mazgāt augstā temperatūrā, jo tad tas saveļas un saraujas. To skalo siltā, pēc tam aukstā ūdenī, nosusina, izklājot uz dvieļa vai saudzīgi tajā ietinot. Nedrīkst žāvēt saulē vai tiešā siltuma avota tuvumā. Gludina viegli mitru režīmā ‹‹zīds›› no kreisās puses.

KOKVILNA

Krāsaino kokvilnu var mazgāt veļas mašīnā 30°–40° temperatūrā, bet balto veļu mazgā 60°–90° temperatūrā, izvēloties atbilstošus mazgāšanas līdzekļus. Gultas veļu ieteicams gludināt viegli mitru, izmantojot režīmu ‹‹kokvilna››, to var arī žāvēt veļas mašīnā.